Competition Winners

Winners of the 2018 Indian Fair & Market Juried Competition

Jamie Okuma (Luiseño/Shoshone-Bannock) won the Best of Show award for her beaded soft sculpture of a Shoshone mother with her child in a cradleboard, “Protect, Honor, Cherish.”

"Protect, Honor, Cherish" by Jamie Okuma (Luiseño/ Shoshone/ Bannock)

 

Eleven artists were awarded with Best in Class ribbons for the best entries in each of 11 classifications of art:

  • Jewelry and Lapidary: Lyndon Tsosie (Navajo), “Nitchih Dine E (Air People)”
  • Pottery: Garrett Maho (Hopi), “Talking with the Clay”
  • Paintings, Drawings, Graphics, Photography: Peggy Fontenot (Patawomeck/Potawatomi), “No Dapl”
  • Pueblo Carvings: Mavasta Honyouti (Hopi), “Entering the Kiva”
  • Sculpture: Cliff Fragua (Jemez Pueblo), “The Rainbow Dance”
  • Weavings and Textiles: Kevin Aspaas (Navajo), Revival Navajo Wedgeweave
  • Diverse Art Forms: Jamie Okuma (Luiseno/Shoshone/Bannock), “Protect, Honor, Cherish”
  • Baskets: Geo Neptune (Passamaquoddy), “Apikcilu Binds the Sun”
  • Personal Attire: Orlando Dugi (Navajo), “The Eagle Huntress Gown”
  • Beadwork and Quillwork: Beverly (Bear King) Moran (Standing Rock Sioux Tribe), “Midnight Dream”
  • Cutting-Edge (Conrad House Award), Angela Babby (Oglala Lakota), “Kiksuyapi 1890 (Remember Don’t Forget)”

The Cutting-Edge (Conrad House) Award is given to an artist who is grounded in traditional precepts yet shows originality, vision, and innovation. To learn more about the award, including past winners, click here.

The Andy Eisenberg Award, which honored excellence in contemporary jewelry, is no longer awarded.  To learn more about the award, including past winners, click here.

Junior Division (artists aged 17 and under) Awards

  • Best of Show: Albert Haskie (Navajo), “Butterfly Buckle”
  • Best of Classification, Jewelry and Lapidary: Albert Haskie (Navajo), “Butterfly Buckle”
  • Best of Classification, Pottery: Memigwaans Begay (Navajo), “Beauty Through Chaos”
  • Best of Classification, Paintings, Drawings, Graphics, Photography: Jalen Martinez (Tesuque/San Juan Pueblos), “Deer Dance”
  • Best of Classification, Sculpture: Tara Lujan-Baker (Taos Pueblo), “Taos Spirit Colt”
  • Best of Classification, Baskets: Anne Lalo (Hopi), “Baskets”
  • Best of Classification, Beadwork and Quillwork: Lillian Shakespeare-Largo (Dine), “Goldies”

Click here for the complete list of 2018 Award Winners.

Click here to see more winning art at the 2018 Fair.


Best of Show Winner of the 2017 Indian Fair & Market
Juried Competition

 

Don Johnston (Qagan Tayagungin), “Qagaxtag (Love)”

Click here for the complete list of 2017 Award Winners.

Click here to see more winning art at the 2017 Fair.

 

 

 


Best of Show Winner of the 2016 Indian Fair & Market
Juried Competition

2BOS1a

 

Jody Naranjo (Santa Clara Pueblo) and Glendora Fragua (Jemez Pueblo-Walatowa), “Pueblo Luck”

 

Click here for the complete list of 2016 Award Winners.

Click here to see more winning art at the 2016 Fair.

 


Best of Show Winner of the 2015 Indian Fair & Market
Juried Competition

Jeremy Frey - Winner

 

Jeremy Frey (Passamaquoddy), “Loon,” featuring a porcupine-quill loon on the lid.

 

 

 

Click here for the complete list of the 2015 winners and judges.

Click here to see more winning art at the 2015 Fair.

 


Best of Show Winner of the 2014 Indian Fair & Market
Juried Competition

Best_of_Show_Kenneth_Williams_2014

 

 

Kenneth Williams Jr. (Arapaho/Seneca), “He Was Iconic,” beaded bag that pays tribute to the late Hopi artist Charles Loloma

 

 

 

 

Click here for the complete list of 2014 winners and judges.

 


Best of Show Winner of the 2013 Indian Fair & Market
Juried Competition

 

 

Marvin Oliver (Quinault), A River’s Spirit and Offering

 

 

 

Click here for the complete list of 2013 winners and judges.

 


Best of Show Winner of the 2012 Indian Fair & Market
Juried Competition

2012 Technokid-198x300

 

 

Stetson Honyumptewa (Hopi),
“Techno Kid on the Run”

 

 

 

 

 

Click here for the complete list of 2012 winners and judges.

 

 


Best of Show Winner of the 2011 Indian Fair & Market
Juried Competition

2011

 

Jeremy Frey (Passamaquoddy),
“Pointy Urchin”

 

 

Click here for the complete list of 2011 winners and judges.

 

 


Best of Show Winner of the 2010 Indian Fair & Market
Juried Competition

2010

 

 

Ed Archie Noisecat and Jhane Myers,
(Salish-Shuswap/Lil’wat and Comanche/Blackfeet),
“Coyote as Champion”

 

 

 

Click here for the complete list of 2010 winners and judges.

 

 


Best of Show Winner of the 2009 Indian Fair & Market
Juried Competition

2009

 

 

Molly Murphy (Oglala),
“Past is Prologue,” Salish-style beaded cradleboard

 

 

 

 

Click here for the complete list of 2009 winners and judges.

 

 

 


More Best of Show Winners